Η μονή Αβάσσου
Βρίσκεται στο χωριό Βρυσούλα, 42 χλμ από το Λούρο Πρέβεζας. Ο Ναός είναι αφιερωμένος στην Κοίμηση της Θεοτόκου. Σώζεται μόνο ο ναός (1852) που είναι χτισμένος πάνω σε παλιότερο ναό που καταστράφηκε. Η είσοδος του ναού είναι με καμάρα. Κατεβαίνουμε δύο σκαλοπάτια και μπαίνουμε σε τρίκλιτο θολωτό Ναό που είναι τοιχογραφημένος το 1853. Επίσης υπάρχει παλαιό ξυλόγλυπτο τέμπλο. Εξωτερικά υπάρχουν Βυζαντινά γλυπτά.
![](https://europe-greece.com/el/wp-content/plugins/codespacing-progress-map/img/addition-sign.png)
![](https://europe-greece.com/el/wp-content/plugins/codespacing-progress-map/img/minus-sign.png)