Ναός του Απόλλωνα
Βρίσκεται στο κέντρο της σύγχρονης πόλης Αρτας. Πρόκειται για περίπτερο ναό δωρικού ρυθμού, με πρόναο και επιμήκη σηκό, διαστάσεων 20,75Χ44 μ. Στο βάθος του σηκού υπάρχει η θεμελίωση του βάθρου για το άγαλμα ή το σύμβολο της λατρευόμενης θεότητας. Ο ναός σώζεται ως την ευθυντηρία, αφού ήδη από τους πρώιμους χριστιανικούς χρόνους χρησίμευε ως λατομείο. Ο ναός χρονολογείται με βάση πώρινα αρχιτεκτονικά μέλη γύρω στο 500 π.Χ. Από τα πρώτα χριστιανικά χρόνια τοποθετήθηκαν στο μνημείο κεραμοσκεπείς τάφοι και στη συνέχεια χρησιμοποιήθηκε ως λατομείο.
![](https://europe-greece.com/el/wp-content/plugins/codespacing-progress-map/img/addition-sign.png)
![](https://europe-greece.com/el/wp-content/plugins/codespacing-progress-map/img/minus-sign.png)